Og de nominerede er …

Nu er de nominerede til dette års Eisner Awards offentliggjort, og det er ikke en liste som byder på de store overraskelser – Warren Ellis (som snart besøger Danmark til komiks.dk ) har flest nomineringer for værker som bl.a. Desolation Jones, Fell, Ocean og Planetary, mens Alan Moore, Grant Morrison og Brian K. Vaughan også udmærker sig på listen. Det er lidt småt med nye navne på listen, men det afspejler måske også den amerikanske forlagsscene meget godt – det er svært at komme til som ny, og det gør det ikke nemmere at Ellis, Moore, Morrison og hvad de nu allesammen hedder lader til at være på toppen af deres skaberevne. Det er ret svært at hamle op med Planetary, Seven Soldiers eller Promethea.
Her er et udvalg af kategorier fra listen – læs mere på Eisner Awards hjemmeside eller på Newsarama:

MASTER NOMINEE LIST, 2006 Eisner Awards

Best Short Story
“Blood Son,” by Richard Matheson, adapted by Chris Ryall and Ashley Wood, in Doomed #1 (IDW)
“Monster Slayers,” by Khang Le, in Flight, vol. 2 (Image)
“Nameless,” by Eric Powell, in The Goon #14 (Dark Horse)
“Operation” (story #5), by Zak Sally, in The Recidivist #3 (La Mano)
“Teenage Sidekick,” by Paul Pope, in Solo #3 (DC)

Best Single Issue (or One-Shot)
The Bakers, by Kyle Baker (Kyle Baker Publishing)
Ex Machina #11: “Fortune Favors” by Brian K. Vaughan, Tony Harris, and Tom Feister (WildStorm/DC)
The Innocents, by Gipi (Fantagraphics/Coconino Press)
Promethea #32: “Wrap Party” by Alan Moore and J. H. Williams III (ABC)
Solo #5, by Darwyn Cooke (DC)

Best Serialized Story
Desolation Jones #1-5: “Made in England,” by Warren Ellis and J. H. Williams III (WildStorm/DC)
Fables #36-38, 40-41: “Return to the Homelands,” by Bill Willingham, Mark Buckingham, and Steve Leialoha (Vertigo/DC)
Ex Machina #12–14: “Fact v. Fiction,” by Brian K. Vaughan, Tony Harris, and Tom Feister (WildStorm/DC)
Y: The Last Man #37-39: “Paper Dolls,” by Brian K. Vaughan, Pia Guerra, Goran Sudzuka, and Jose Marzan Jr. (Vertigo/DC)

Best Continuing Series
Age of Bronze, by Eric Shanower (Image)
Astonishing X-Men, by Joss Whedon and John Cassaday (Marvel)
Ex Machina, by Brian K. Vaughan, Tony Harris, and Tom Feister (WildStorm/DC)
Fell, by Warren Ellis and Ben Templesmith (Image)
Rocketo, by Frank Espinosa (Speakeasy)
True Story, Swear to God, by Tom Beland (Clib’s Boy Comics)

Best Limited Series
Nat Turner, by Kyle Baker (Kyle Baker Publishing)
Ocean, by Warren Ellis, Chris Sprouse, and Karl Story (WildStorm/DC)
Seven Soldiers, by Grant Morrison and various artists (DC)
Smoke, by Alex de Campi and Igor Kordey (IDW)

Best New Series
All Star Superman, by Grant Morrison and Frank Quitely (DC)
Desolation Jones, by Warren Ellis and J. H. Williams III (WildStorm/DC)
Fell, by Warren Ellis and Ben Templesmith (Image)
Rocketo, by Frank Espinosa (Speakeasy)
Young Avengers, by Alan Heinberg, Jim Cheung, and John Dell (Marvel)

Best Anthology
The Dark Horse Book of the Dead, edited by Scott Allie (Dark Horse Books)
Flight, vol. 2, edited by Kazu Kibuishi (Image)
Mome. edited by Gary Groth and Eric Reynolds (Fantagraphics)
Solo, edited by Mark Chiarello (DC)
24 Hour Comics Day Highlights 2005, edited by Nat Gertler (About Comics)

Best Digital Comic
Copper, by Kazu www.boltcity.com/copper
Jellaby, by Kean Soo, www.secretfriendsociety.com/archive.php?cat=2
ojingogo, by matt forsythe www.comingupforair.net/comics/ojingogo.html
PVP, by Scott Kurtz, www.pvponline.com/

Best Graphic Album—New
Acme Novelty Library #16, by Chris Ware (ACME Novelty)
The Rabbi’s Cat, by Joann Sfar (Pantheon)
Top Ten: The Forty-Niners, by Alan Moore and Gene Ha (ABC)
Tricked, by Alex Robinson (Top Shelf)
Wilmbledon Green, by Seth (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint
Acme Novelty Library Annual Report to Shareholders, by Chris Ware (Pantheon)
Black Hole, by Charles Burns (Pantheon)
Feast of the Seven Fishes, by Robert Tinnell, Ed Piskor, and Alex Saviuk (Allegheny Image Factory)
Ice Haven, by Dan Clowes (Pantheon)
War’s End, by Joe Sacco (Drawn & Quarterly)

Best Writer
Warren Ellis, Fell (Image); Down (Top Cow/Image); Desolation Jones, Ocean, Planetary (WildStorm/DC)
Alan Heinberg, Young Avengers (Marvel)
Alan Moore, Promethea, Top Ten: The Forty-Niners (ABC)
Grant Morrison, Seven Soldiers, All Star Superman (DC)
Brian K. Vaughan, Ex Machina (WildStorm/DC); Y: The Last Man (Vertigo/DC); Runaways (Marvel)

Best Writer/Artist
Geof Darrow, Shaolin Cowboy (Burlyman)
Guy Delisle, Pyongyang (Drawn & Quarterly)
Eric Shanower, Age of Bronze (Image)
Adrian Tomine, Optic Nerve #10 (Drawn & Quarterly)
Chris Ware, Acme Novelty Library #16 (ACME Novelty)

Best Writer/Artist—Humor
Kyle Baker, Plastic Man (DC); The Bakers (Kyle Baker Publishing)
Paige Braddock, Jane’s World (Girl Twirl)
Bryan Lee O’Malley, Scott Pilgrim vs. the World (Oni)
Eric Powell, The Goon (Dark Horse)
Seth, Wimbledon Green (Drawn & Quarterly)

Best Penciller/Inker
John Cassaday, Astonishing X-Men (Marvel); Planetary (WildStorm/DC)
Gene Ha, Top Ten: TheForty-Niners (ABC)
J. G. Jones, Wanted (Top Cow/Image)
Frank Quitely, All Star Superman (DC)
J. H. Williams III, Promethea, Desolation Jones (WildStorm/DC)

Talent Deserving of Wider Recognition
Dawn Brown (Ravenous, Little Red Hot)
Aaron Renier (Spiral-Bound)
Zak Sally (Recidivist)
Ursula Vernon (Digger)

Udgivet af

Ulf Reese Næsborg

Ulf Reese Næsborg er født i 1971, og har læst tegneserier siden da, hvilket vil sige at han har læst stort set samtlige albumudgivelser i Danmark indtil starten af 90'erne, hvor han begyndte at læse overvejende udenlandske tegneserier. Læser mest amerikanske tegneserier, både fra 'de to store' og fra Indie-udgivere. Yndlingsforfatterne er Grant Morrison, skarpt efterfulgt af Alan Moore, men han har også et blødt punkt for Brian Michael Bendis, J. Michael Straczynski og Brian K. Vaughan. Han er manden bag tegneseriesiden og som sådan den man skal kontakte hvis man har generelle spørgsmål eller kommentarer til siden.

En tanke om “Og de nominerede er …”

  1. Mine valg i de kategorier jeg har en mening om:

    Best Single Issue (or One-Shot)
    Solo #5, by Darwyn Cooke (DC)

    Best Serialized Story
    Desolation Jones #1-5: “Made in England,” by Warren Ellis and J. H. Williams III (WildStorm/DC)

    Best Continuing Series
    Fell, by Warren Ellis and Ben Templesmith (Image)

    Best Limited Series
    Seven Soldiers, by Grant Morrison and various artists (DC)

    Best New Series
    All Star Superman, by Grant Morrison and Frank Quitely (DC)

    Best Anthology
    Solo, edited by Mark Chiarello (DC)

    Best Graphic Album—New
    Top Ten: The Forty-Niners, by Alan Moore and Gene Ha (ABC)

    Best Graphic Album—Reprint
    Black Hole, by Charles Burns (Pantheon)

    Best Writer (for svært!!! stemmer på to, selv om man ikke må)
    Alan Moore, Promethea, Top Ten: The Forty-Niners (ABC)
    Grant Morrison, Seven Soldiers, All Star Superman (DC)

    Best Writer/Artist
    Geof Darrow, Shaolin Cowboy (Burlyman)

    Best Writer/Artist—Humor
    Eric Powell, The Goon (Dark Horse)

    Best Penciller/Inker
    Frank Quitely, All Star Superman (DC)

Skriv et svar