1: Award for Favourite Comics Writer
ALAN MOORE (Lost Girls)
BRIAN K. VAUGHAN (Y: The Last Man, Runaways, Ex Machina, Pride of Baghdad)
ED BRUBAKER (Criminal, Uncanny X-Men, Daredevil, Captain America)
GRANT MORRISON (All-Star Superman, Batman)
WARREN ELLIS (Fell, Desolation Jones, Nextwave, newuniversal)
2: Award for Favourite Comics Writer/Artist
ALAN DAVIS (Fantastic Four: The End)
BEN TEMPLESMITH (Wormwood: Gentleman Corpse; IDW)
DARWYN COOKE (The Spirit, Solo)
MICHAEL AVON OEMING (The Cross Bronx; Image)
MIKE MIGNOLA (Dark Horse Book of Monsters)
3: Award for Favourite Comics Artist: Pencils
ALEX MALEEV (New Avengers, New Avengers: Illuminati)
BRYAN HITCH (The Ultimates 2)
FRANK CHO (Liberty Meadows)
FRANK QUITELY (All-Star Superman)
JOHN CASSADAY (Astonishing X-Men, Planetary)
4: Award for Favourite Comics Artist: Inks
ANDE PARKS (Nightwing, Civil War: Choosing Sides, The Irredeemable Ant-Man)
DANNY MIKI (Moon Knight, Eternals)
JIMMY PALMIOTTI (52; Daughters of the Dragon; Secret Six)
MARK FARMER (Fantastic Four: The End)
PAUL NEARY (The Ultimates 2)
5: Award for Favourite Artist: Fully-Painted Artwork
ALEX MALEEV (New Avengers, New Avengers: Illuminati)
ALEX ROSS (Justice)
ASHLEY WOOD (Doomed; IDW, Metal Gear Solid: Sons of Liberty; IDW)
BEN TEMPLESMITH (Fell, 30 Days: Deadspace, Wormwood: Gentleman Corpse)
JAMES JEAN (Fables)
6: Award for Favourite Colourist
ALEX SINCLAIR (52, Batman)
CHRIS BLYTHE (2000AD)
DAVE STEWART (Daredevil, New Avengers, Superman)
LAURA MARTIN (Astonishing X-Men, The Ultimates 2)
RICHARD ISANOVE (Wolverine: Origins, New Avengers)
7: Award for Favourite Letterer
CHRIS ELIOPOULOS (Astonishing X-Men, Fell)
COMICCRAFT (Supergirl, Superman/Batman)
RICHARD STARKINGS (Elephantmen, Hip Flask)
TODD KLEIN (Eternals, Lost Girls)
TOM FRAME (2000AD)
8: Award for Favourite Editor
AXEL ALONSO (Daredevil, Punisher)
JOE QUESADA (Marvel)
MATT SMITH (2000AD, Judge Dredd Megazine)
STEVE WACKER (52)
TOM BREVOORT (New Avengers, Civil War)
9: Award for Favourite Publisher
DARK HORSE
DC
IMAGE
MARVEL
REBELLION
10: Award for Favourite Colour Comicbook – American
ALL STAR SUPERMAN (DC)
DESOLATION JONES (Wildstorm)
FABLES (DC)
JACK STAFF (Image)
TRANSFORMERS (IDW)
11: Award for Favourite Colour Comicbook – British
2000AD (Rebellion)
EVENT HORIZON (MAM TOR PUBLISHING)
JUDGE DREDD MEGAZINE (Rebellion)
STARSHIP TROOPERS (Markosia)
THRUD THE BARBARIAN (Carl Critchlow)
12: Award for Favourite Black and White Comicbook – American
CASANOVA (Image)
PHONOGRAM (Image)
THE WALKING DEAD (Image)
USAGI YOJIMBO (Dark Horse)
WASTELAND (Oni Press)
13: Award for Favourite Black and White Comicbook – British
FUTUREQUAKE (FutureQuakePress)
HERO KILLERS (Moonface Press)
HOW TO DATE A GIRL IN TEN DAYS (Vented Spleen)
MALCOLM MAGIC (Studio Blink Twice)
TALES FROM THE FLAT (Modern Monstrosity)
14: Award for Favourite New Comicbook
52 (DC)
CIVIL WAR (Marvel)
JUSTICE SOCIETY OF AMERICA (DC)
NEXTWAVE (Marvel)
TESTAMENT (DC)
15: Award for Favourite Manga
BATTLE ROYALE (Tokyopop)
BLADE OF THE IMMORTAL (Dark Horse)
DEATH NOTE (Viz Media)
NARUTO (Viz Media)
PRIEST (Tokyopop)
16: Award for Favourite European Comics
ASTERIX AND THE VIKINGS (Orion)
BLACKSAD: RED SOUL (iBooks)
SANCHO (20000 Leagues)
THE KILLER (Archaia Studios Press)
XIII (Alias/Dabel)
17: Award for Favourite Comics Story published during 2006
52 #1 up (various)
ALL STAR SUPERMAN ONGOING (Grant Morrison/Frank Quitely)
CIVIL WAR #1 up (Mark Millar/Steve McNiven)
DAREDEVIL #82-87 THE DEVIL IN CELL-BLOCK D (Ed Brubaker/Michael Lark)
NEXTWAVE #1-6 (Warren Ellis/Stuart Immonen)
18: Award for Favourite Comics Cover published during 2006
5th Place was tied in the nomination round. This is why there are 6 nominations for this category.
52 #1 (various)
CIVIL WAR #1 (Steve McNiven)
FABLES: 1001 NIGHTS OF SNOWFALL (James Jean)
JUSTICE LEAGUE OF AMERICA #1 (Ed Benes)
NEXTWAVE #11 (Stuart Immonen)
THE ULTIMATES 2 #12 (Bryan Hitch)
19: Award for Favourite Original Graphic Novel
FABLES: 1001 NIGHTS OF SNOWFALL (Bill Willingham & various; DC/Vertigo)
FIVE FISTS OF SCIENCE (Matt Fraction/Steven Sanders; Image)
LOST GIRLS (Alan Moore/Melinda Gebbie; Top Shelf)
PRIDE OF BAGHDAD (Brian K. Vaughan/Niko Henrichon; DC/Vertigo)
STAGGER LEE (Derek McCulloch/Shepherd Hendrix; Image)
20: Award for Favourite Reprint Compilation
ABSOLUTE DARK KNIGHT (Frank Miller/Klaus Janson; DC)
ABSOLUTE DC THE NEW FRONTIER (Darwyn Cooke; DC)
ABSOLUTE KINGDOM COME (Mark Waid/Alex Ross; DC)
ABSOLUTE SANDMAN v1 (Neil Gaiman & various; DC/Vertigo)
CAPTAIN AMERICA: WINTER SOLDIER v1 (Ed Brubaker/Steve Epting; Marvel)
21: Award for Favourite Comics Character
BATMAN (DC)
CAPTAIN AMERICA (Marvel)
DAREDEVIL (Marvel)
JUDGE DREDD (Rebellion)
SPIDER-MAN (Marvel)
22: Award for Favourite Comics Villain
BLACK ADAM (Infinite Crisis/JSA: DC)
DIRK ANGER (Nextwave: Marvel)
IRON MAN (Civil War: Marvel)
JOKER (Batman family: DC)
LEX LUTHOR (Superman family: DC)
23: Award for Favourite Magazine About Comics
ALTER EGO
BACK ISSUE
COMICS INTERNATIONAL
THE COMICS JOURNAL
WIZARD
24: Award for Favourite Comics-Related Book
GEORGE PEREZ: STORY TELLER (Dynamite)
GREAT BRITISH COMICS (Paul Gravett and Peter Stanbury; Aurum Press)
MAKING COMICS: STORYTELLING SECRETS OF COMICS, MANGA AND GRAPHIC NOVELS (Scott McCLoud; HarperCollins)
THE ART OF BRIAN BOLLAND (Image/Desperado)
WRITING FOR COMICS WITH PETER DAVID (Impact Books)
25: Award for Favourite Comics-Based Movie Or TV
HELLBOY ANIMATED
HEROES
JUSTICE LEAGUE UNLIMITED
SUPERMAN RETURNS
V FOR VENDETTA
26: Award for Favourite Comics Related Website
COMIC BOOK RESOURCES (www.comicbookresources.com)
MANGA LIFE (www.mangalife.com)
MILLARWORLD (www.millarworld.tv)
NEWSARAMA (www.newsarama.com)
SILVER BULLET COMIC BOOKS (www.silverbulletcomicbooks.com)
27: Award for Favourite Web-Based Comic
DRASTIC COMICS (www.drasticcomics.com)
DREAMLAND CHRONICLES (www.thedreamlandchronicles.com)
PENNY ARCADE (www.penny-arcade.com)
PVP (www.pvponline.com)
SONIC THE COMIC ONLINE (www.stconline.com)
28: Award for Roll of Honour
ALEX TOTH
BRIAN K. VAUGHAN
BRIAN M. BENDIS
TOM FRAME
WARREN ELLIS
Og en del af prisens konstruktion er muligheden for at lade offentlighedens stemme blive hørt, så tag derover og stem på dine favoritter – du kan smide en kommentar her på siden og fortælle hvem du stemte på.
Ikke at jeg kan bestemme mig – Alan Moore, Brian K. Vaughan, Ed Brubacker, Grant Morrison og Warren Ellis som bedste forfatter – det er så stort set alle mine yndlingsforfattere, så hvad skal jeg vælge???