Vinderne af årets Harvey-awards

Harvey KurtzThe Beat har en endnu ikke verificeret liste over vinderne af dette års Harvey-awards, men med sidens generelle troværdighedsniveau i mente, tør jeg godt trykke listen (med forbehold for ændringer, naturligvis!):

Best Letterer: Stan Sakai
Best Colorist: Lark Pien
Best Syndicated Strip: Keith Knight, The K Chronicles
Best Online Comic: Nicholas Gurewiich, Perry Bible Fellowship
Best Inker: Danny Miki
Best Foriegn Reprint: TIE Abandon the Old in Tokyo (D&Q)
Moomin (D&Q)
Best New Series: The Spirit (DC)
Best Graphic Album (Previouslu Published): Absolute New Frontier (DC)
Special Award for Humor in Comics: Bryan Lee O’Malley
Best New Talent: Brian Fies
Best Biographical, Historical or Journalistic Presentation: Art Out of Time. Dan Nadel
Best Anthology: Flight Vol 3 (Ballantine Books)
Best Domestic Reprint: Complete Peanuts (Fantagraphics)
Best Cover Artist: James Jean
Special Award for Excellence in Presentation: Lost Girls (Top Shelf)
Best Original Graphic Album: Pride Of Baghdad (DC)
Best Continuing or Limited Series: Daredevil (Marvel)
Best Writer: Ed Brubaker
Best Artist: Frank Quietly
Best Cartoonist: Jaime Hernandez
Best Single Issue: Civil War #1 (Marvel)
HERO Initiative Award: Joe Kubert

Ikke en liste der adskiller sig væsentligt fra hvad vi har set til årets tidligere prisuddelinger, men bestemt et solidt felt uden de store overraskelser. Ed Brubaker bliver ved med at vinde for bedste forfatter – mon det er hans Captain America der spøger?

Men måske bør man i virkeligheden checke Brian Fies – det bedste nye talent – ud? Har ikke selv læst noget af ham – er der nogen af jer derude der har? Han har skrevet og tegnet “Moms Cancer”, hvilket umiddelbart placerer ham i Indie-kategorien for mig.

Nominerede til årets Harvey-awards

Harvey KurtzmanEndnu en liste over nomineringer, denne gang til årets Harvey-awards, som er opkaldt efter Harvey Kurtzman, der herhjemme nok er bedst kendt som manden bag magasinet Mad.

Prisen uddeles i år på Baltimore Comic-Con i september.

De nominerede er som følger:

BEST WRITER

  • Ed Brubaker | DAREDEVIL | Marvel Comics
  • Grant Morrison | ALL-STAR SUPERMAN | DC Comics
  • Steve Murphy | UMBRA | Image Comics
  • Don Rosa | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing
  • William Van Horn | WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing
  • Brian K. Vaughn | Y: THE LAST MAN | DC/Vertigo

BEST ARTIST

  • Brian Fies | MOM’S CANCER | Abrams
  • Renee French | THE TICKING | Top Shelf
  • Stuart Immonen | NEXTWAVE: AGENTS OF HATE | Marvel Comics
  • Frank Quitely | ALL-STAR SUPERMAN | DC Comics
  • Don Rosa | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing
  • William Van Horn | WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing

BEST CARTOONIST

  • Jaime Hernandez | LOVE & ROCKETS | Fantagraphics
  • Kevin Huizenga | CURSES | Drawn & Quarterly
  • Bryan Lee O’Malley | SCOTT PILGRIM & THE INFINITE SADNESS | Oni Press
  • Don Piraro | BIZARRO | King Features Syndicate
  • Don Rosa | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing
  • William Van Horn | WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing

BEST LETTERER

  • Jon Babcock | UNCLE SCROOGE | Gemstone Comics
  • Chris Eliopoulos | FRANKLIN RICHARDS | Marvel Comics
  • Hope Larson | GRAY HORSES | Oni Press
  • Troy Peteri | NECROMANCER | Marvel Comics
  • Stan Sakai | USAGI YOJIMBO | Dark Horse Comics
  • Willie Schubert | WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing

BEST INKER

  • Jaime Hernandez | LOVE & ROCKETS | Fantagraphics
  • Ryan Kelly | LOCAL | Oni Press
  • Steve Leialoha | FABLES | DC/Vertigo
  • Danny Miki | ETERNALS | Marvel Comics
  • Joe Weems | HUNTER-KILLER | Top Cow / Image

BEST COLORIST

  • Susan Daigle-Leach | WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing
  • Steve Firchow | HUNTER-KILLER | Top Cow / Image
  • Jamison Services | WILL EISNER’S THE SPIRIT, VOLUME 19 | DC Comics
  • Lark Pien | AMERICAN BORN CHINESE | First Second
  • Scott Rockwell | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing

BEST COVER ARTIST

  • John Cassaday | ASTONISHING X-MEN | Marvel Comics
  • James Jean | FABLES | DC/Vertigo
  • J.G. Jones | 52 | DC Comics
  • Don Rosa | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing
  • Marc Silvestri | HUNTER-KILLER | Top Cow / Image

BEST NEW TALENT (Representative work listed)

  • Lilli Carré | TALES OF WOODSMAN PETE | Top Shelf
  • Brian Fies | MOM’S CANCER | Abrams
  • Alexa Kitchen | DRAWING COMICS IS EASY! (EXCEPT WHEN IT’S HARD) | DKP
  • Matthew Loux | SIDESCROLLERS | Oni Press
  • Stjepan Sejic | WITCHBLADE | Top Cow / Image

BEST NEW SERIES

  • CIVIL WAR | Marvel Comics
  • 52 | DC Comics
  • NECROMANCER | Top Cow / Image
  • THE SPIRIT | DC Comics
  • WASTELAND | Oni Press

BEST CONTINUING OR LIMITED SERIES

  • DAREDEVIL | Marvel Comics
  • LOCAL | Oni Press
  • THE SPIRIT | DC Comics
  • UMBRA | Image Comics
  • WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing

BEST SYNDICATED STRIP OR PANEL

  • ANTIQUES: THE COMIC STRIP | J.C. Vaughn, Brendan Fraim & Brian Fraim | Well-Defined Productions
  • DOONESBURY | Garry Trudeau | Universal Press Syndicate
  • THE K CHRONICLES | Keith Knight | United Comics / Salon.com
  • MAAKIES | Tony Millionaire | Self-syndicated
  • MUTTS | Patrick McDonnell | King Features Syndicate

BEST ANTHOLOGY

  • THE BEST AMERICAN COMICS | Houghton Mifflin
  • FLIGHT, VOL. 3 | Ballantine Books
  • HOTWIRE COMIX AND CAPERS | Fantagraphics
  • MOME | Fantagraphics
  • WALT DISNEY COMICS & STORIES | Gemstone Publishing

BEST GRAPHIC ALBUM – PREVIOUSLY PUBLISHED

  • ABSOLUTE NEW FRONTIER | DC
  • CASTLE WAITING | Fantagraphics
  • THE EC ARCHIVES: WEIRD SCIENCE | Gemstone Publishing
  • GHOST OF HOPPERS | Fantagraphics
  • POLLY & THE PIRATES | Oni Press

BEST SINGLE ISSUE OR STORY

  • CIVIL WAR # 1 | Marvel Comics
  • FUN HOME : A FAMILY TRAGICOMIC | Houghton Mifflin
  • GANGES # 1 | Fantagraphics
  • MOM’S CANCER | Abrams
  • PRIDE OF BAGHDAD | DC/Vertigo
  • SCHIZO #4 | Fantagraphics
  • SOLO #11 | DC Comics

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

  • ABANDON THE OLD IN TOKYO | Yoshihiro Tatsumi | Drawn and Quarterly
  • KAMPUNG BOY | Lat | First Second
  • KLEZMER: BOOK ONE: TALES OF THE WILD EAST | Joann Sfar | First Second
  • MOOMIN | Tove Jansson | Drawn and Quarterly
  • ODE TO KIRIHITO | Osamu Tezuka | Vertical

BEST ONLINE COMICS WORK

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

  • THE ABSOLUTE SANDMAN | DC Comics
  • CARTOON AMERICA: COMIC ART IN THE LIBRARY OF CONGRESS | Abrams
  • THE EC ARCHIVES: WEIRD SCIENCE and SHOCK SUSPENSTORIES | Gemstone Publishing
  • THE LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK COMPANION | Gemstone Publishing
  • LOST GIRLS | Top Shelf
  • POPEYE : I YAM WHAT I YAM | Fantagraphics

BEST GRAPHIC ALBUM – ORIGINAL

  • AMERICAN BORN CHINESE | Gene Luen Yang | First Second
  • BILLY HAZELNUTS | Tony Millionaire | Fantagraphics
  • FUN HOME: A FAMILY TRAGICOMIC | Alison Bechdel | Houghton Mifflin
  • PRIDE OF BAGHDAD | Brian K. Vaughn & Nino Henrichon | DC/Vertigo
  • SCOTT PILGRIM & THE INFINITE SADNESS | Bryan Lee O’Malley | Oni Press

BEST DOMESTIC REPRINT PROJECT

  • COMPLETE CHESTER GOULD’S DICK TRACY | IDW Publishing
  • COMPLETE PEANUTS | Fantagraphics
  • EC ARCHIVES | Gemstone Publishing
  • POPEYE: I YAM WHAT I YAM | Fantagraphics
  • WALT & SKEEZIX | Drawn and Quarterly

SPECIAL AWARD FOR HUMOR IN COMICS

  • Evan Dorkin | DORK | SLG Publishing
  • Michael Kupperman | TALES DESIGNED TO THRIZZLE | Fantagraphics
  • Bryan Lee O’Malley | SCOTT PILGRIM & THE INFINITE SADNESS | Oni Press
  • Don Piraro | BIZARRO | King Features Syndicate
  • Don Rosa | UNCLE SCROOGE | Gemstone Publishing

BEST BIOGRAPHICAL, HISTORICAL, OR JOURNALISTIC PRESENTATION

  • ART OUT OF TIME: UNKNOWN COMIC VISIONARIES 1900-1969 | Abrams
  • COMIC ART | Buenaventura Press
  • THE COMICS JOURNAL | Fantagraphics
  • MAKING COMICS | HarperCollins
  • THE OVERSTREET COMIC BOOK PRICE GUIDE | Gemstone Publishing

Vel er der mange gengangere fra de andre nomineringslister der har været postet her på siden, men der er også nogle væsentlige forskelle – det er f.eks. første gang jeg husker at en ande-tegner som Don Rosa har været nomineret og så er der jo også kategorien “Special Award for humor in Comics”, som jo ligesom skærer forbindelsen mellem Harvey Kurtzman og Mad ud i pap.

Ellers ser vi som sagt masser af gengangere – Grant Morrison, Brian K. Vaughan og Ed Brubacker springer lige i mine øjne på forfattersiden, mens vi igen ser Frank Quietly, Stuart Immonen og John Cassaday på illustratorsiden. Og så står indie-titlerne Fun Home, Scott Pilgrim og American Born Chinese igen også højt på listen.

Oh, og jeg holder som altid med Grant Morrison ;)