Nominerede til dette års Shuster-pris

Igen i år uddeler Canadierne deres Shuster-pris, som vel svarer til en Eisner. Prisen er naturligvis navngivet efter canadieren Joe Shuster, som var en af skaberne af Superman.

De nominerede er (i udvalgte kategorier):

Outstanding Canadian Comic Book Writer

Ian Boothby for DCU Infinite Holiday Special (DC Comics), Futurama Comics 23-26, 28, Simpsons Comics 118, 119, 121, 123, Simpsons Super Spectacular 3 (Bongo Comics)

Darwyn Cooke for Superman Confidential 1-2 (DC Comics)

John Rogers for Blue Beetle 1-10 (DC Comics), Contributing writer for Cthulhu Tales 1, Ninja Tales 1, Pirate Tales 1 & Zombie Tales: The Dead 1 (Boom! Studios)

Ty Templeton for Civil War: Choosing Sides (Marvel Comics), Revolution on the Planet of the Apes 2-6 (Mister Comics)

J. Torres for Cartoon Network Block Party 22, Hi Hi Puffy Amiyumi 3, Teen Titans Go! 27-38, The Batman Strikes 23 (DC Comics/Johnny DC), Ninja Scroll 1-3 (DC Comics/Wildstorm), Degrassi: The Next Generation – Extra Credit Vol. 1 & Vol. 2 (Pocket Books), Love As A Foreign Language 5 (Oni Press)

Outstanding Canadian Comic Book Artist

Adrian Alphona for Runaways 12-18, 22 (Marvel Comics)

Darwyn Cooke & J. Bone for Batman/The Spirit (DC Comics)

Pia Guerra for Y the Last Man 43-46, 49-52 (DC/Vertigo)

Niko Henrichon for Pride of Baghdad (DC/Vertigo)

Stuart Immonen for Nextwave: Agents of HATE 1-11, Ultimate Fantastic Four Annual 2 (Marvel Comics)

Cary Nord for Conan 24-25, 29-31, 33-34 (Dark Horse)

Steve Skroce for Doc Frankenstein 3-5 (Burleyman)

Doug Wheatley for Star Wars: Dark Times 1 (Dark Horse)

Outstanding Canadian Comic Book Cartoonist (Writer/Artist)

Scott Chantler for Northwest Passage 3 (Oni Press)

Darwyn Cooke for The Spirit 1 (DC Comics)

Michel Gagne for “Underworld”- Flight Vol. 3 (Ballantine Books)

Johane Matte for “Hunter” – Flight Vol. 3 (Ballantine Books)

Bryan Lee O’Malley for Scott Pilgrim Vol. 3 (Oni Press)

Ty Templeton for Simpsons Comics 117 (Bongo)

Jean-Louis Tripp & Regis Loisel for Magasin General Vol. 1: Marie & Vol. 2: Serge (Casterman)

Rob Walton for Ragmop (Planet Lucy)

Outstanding Canadian Web Comic Creator / Creative Team___Paul Bordeleau for Troglodytes www.troglodytes.bedeka.org

Rob Coughler & Ramon Perez for Butternut Squash www.butternutsquash.net

Matt Forsythe for Ojingogo www.comingupforair.net/comics/ojingogo-start.html

Faith Erin Hicks for Ice www.realityfelon.com/Faith/ice/index.html

Stuart & Katherine Immonen for Never As Bad As You Think www.webcomicsnation.com/killdozer/never/series.php

Dan Kim for April May & June www.manga.clone-army.org/anm.php, Kanami www.manga.clone-army.org/kanami.php, and Penny Tribute www.manga.clone-army.org/penny.php

Steven Charles Manale for Superslackers www.superslackers.com

Kean Soo for Jellaby Shorts www.secretfriendsociety.com

Det er en sjov liste (for mig i al fald), for den viser mig at jeg ikke kender specielt meget til canadiske tegneserier, samt at der er indtil flere personer, som jeg slet ikke vidste var canadiere – jeg nævner i flæng Darwyn Cooke, Stuart Immonen, Adrian Alphona, Pia Guerra og Cary Nord. Det skal naturligvis ikke ligge dem til last! ;)
Samtidig synes jeg at der er et par barske kategorier imellem – jeg vil f.eks. nødigt vælge mellem de nominerede i� Comic Book Artist og Comic Book Cartoonist.